Február v prírode:
Máme tu február jeden z posledných mrazivých zimných mesiacov. Sneh v horách a ťažká situácia z malého množstva prírodnej potravy pre zver stále pretrváva. Zver a vtáctvo sú vo februári zjavne pochudnuté a vysilené. Preto je potrebné, aby na nich ľudia a polovníci nezabúdali. Mnohokrát sa stane, že nám pri prechádzke zima ukáže aj svoju krutú tvár a nachádzame úhyny zveri či vtáctva. Február dostatočne preverí zdravie a odolnosť zvierat a slabšie jedince veľakrát podľahnú.
No napriek tomu, vie byť február krásnym mesiacom. V horách si môžete naplno užívať mrazivú zimnú idilku. Odporúčam bežkovanie po horách je to krásny relax. Poďme si povedať na čo sa môžete vo februári tešiť:
Začína obdobie zhadzovania parožia:
Pre poľovníkov a zhodárov začína koncom februára významné obdobie. Najsilnejšie a najstatnejšie jelene začínajú zhadzovať svoje parožie. Môže sa Vám tak stať, že pri prechádzke prírodou natrafíte na takúto parádu. Viac o zhodoch si prečítajte v článku: Jelenie, danielie a srnčie zhody.
Pre hubárov je to slabý mesiac:
Pre hubárov je to biedny mesiac väčšina z nás sa už teší na marec, kedy odštaruje nová sezóna a začnú rásť Smrhy. Pokiaľ patríte k vášnivým hubárom aj vo februári môžete stále niečo nájsť: ak sa teploty udržujú nad nulou môže sa ukázať: Uchovec bazový, zdravá Hliva ustricová či Plamienka zimná.
Poslovia jari sa niekedy ukážu už aj vo februári:
Keď sú slabšie zimy vedia sa prví poslovia jari objaviť už aj koncom februára. Snežienky sú nádherné rastlinky. Sú zákonom chránené, takže neodporúčame ich trhať. Viete o tom, že táto krásna rastlinka je jedovatá? Jej najjedovatejšia časť je cibuľka. Obsahuje alkaloidy. Konzumácia môže vyvolať nevoľnosť, hnačku a zvracanie. Dúfam, že Vám nenapadne ich koštovať :-) Páčia sa mi lesy, kde snežienky vedia rásť voľne v prírode je to nádhera:
Rybári odpočívajú:
Pre väčšinu rybárov je mesiac február a marec mesiacom odpočinku od rýb. Od 1.februára do 15.júna platí zákaz lovu rýb na prívlač a rybku. No stále sa dá chytať na plávanú, položenú či muškárenie. Samozrejme aktivita rýb je dosť biedna. Preto osobne vo februári a marci dávam rybám odpočinok. Pstruhári majú čas na doviazanie mušiek na novú pstruhovú sezónu, ktorá sa nám pomaličky približuje. Môžete si spraviť menšiu revíziu svojho vybavenia. Poupratovať boxy, premazať navijaky, očistiť udice či naštudovať metódy lovu na nadcházajúcu sezónu.
Vtáctvo si stále zaslúži Vašu pozornosť:
Rovnako ako v januári aj vo februári pokiaľ je pod snehom a ľadom je potrebné prikrmovať naše vtáčiky. Článok o prikrmovaní vtáctva v zimnom období nájdete tu: Prikrmovanie vtáctva.
Prikrmovanie zvery:
Lesnej zvery môžete doniesť nejakú tú kukuricu, jablká, pšenicu, jačmeň či ovos. Samozrejme hľavne sa o to starajú poľovníci ale nie je na škodu keď im aj bežný človek občas niečo donesie. Video z prikrmovania zveri:
Lesný čaj:
Počas vašich potuliek prírodou sa môžete zahriať výborným lesným čajom. Stačí si natrhať mladé borovicové či smrekové ihličie, malinové listy či šípky. Viac o lesných čajoch sa dočítate tu: Lesné čaje.
Ďalší posoľ jari Podbeľ liečivý:
Pokiaľ sú teplejšie zimy rovnako ako snežienky aj podbeľ liečivý sa vie ukázať už koncom februára. Je to prvá liečivá rastlinka, ktorá sa v novej sezóne zbiera. Táto výborná liečivá rastlinka sa hodí na suchý a starecký kašeľ, zápaly priedušiek, čistí pľúca a používa sa pri bolestiach hrdla. Viac o Podbeli si môžete prečítať tu: Podbeľ liečivý. Zároveň si prečítajte článok o sušení a skladovaní liečivých rastlín: Sušenie rastlín a húb.
Zimný Bushcraft:
Február je väčšinou posledný pravý zimný mesiac, kedy si môžete užiť mrazivý Bushcraft. Pri Vašom zimnom táborení môžete vyskúšať napríklad: Pop-corn na ohni, Hady na ohni či Pečeného pstruha. Môžete si zostrojiť Jednoduchú sedačku na sedenie či Prístrešok na nocovanie.
Nezabudnite na kvalitnú obuv!
V tomto ročnom období pri Vašich potulkách nezabúdajte na kvalitnú: Obuv do prírody. Ďalej Vám môžu pomôcť : Návleky do snehu či Multifunkčná šatka. Je to priam nevyhnutnosť nepodceniť januárovú výpravu a mať kvalitné oblečenie a obuv! Rozprávame z vlastnej skúsenosti, kedy po jednej zimnej túre v premočených topánkach dostala priateľka zápal obličky čo bolo dosť nepríjemné ochorenie. Odvtedy už na kvalitnú zimnú obuv nedáme dopustiť! Článok o vhodnej obuvi nájdete tu: Obuv do prírody.
Získanie vody zo snehu:
Aktuálne je pomerne jednoduché získavanie vody v horách. Čistého snehu je dostatok. Stačí ho stopiť v ešuse. Následne nechať vodu prevariť pridať šípky či mladé borovicové ihličie a máme skvelý čaj na zahriatie a uhasenie smedu.
S jedlom je to ťažšie:
Aj vo februári je cítiť podstatný nedostatok prírodnej potravy. Pociťuje to vtáctvo, lesná zver a v krízovej situácii kedy môže isť o prežitie aj človek si potrebuje v lese nájsť niečo pod zub to pocítite aj vy. Vo februári, keď je všetko pod snehom sa potrava zháňa pomerne ťažko no stále sa dá niečo nájsť: semená šišiek, šípky, bukvice, hloh, trnky, larvy z dreva. No na to, aby ste prežili dlhšie obdobie bude potreba loviť. Viac sa dočítate v článku: Jedlo z prírody.
Zimné rozloženie ohňa:
V zime je rozložiť oheň o niečo ťažšie. Hľavne, keď je všetko pod snehom a ľadom a fúka poriadny vetrisko. Na druhej strane zakladanie ohňa v zime je podstatne bezpečnejšie ako v lete. To samozrejme neznamená, že si oheň môžete založiť kde sa Vám zachce. Viac v článku: Bezpečnosť pri zakladaní ohňa. Na samotné založenie ohňa môžete použiť výbornú: Brezovú kôru, Fatwood či suchú trávu. Tieto materiály horia aj navlhnuté. Môžete ich so sebou nosiť v malej krabičke: Podpaľ do batoha. Na rozhorenie používam jemné suché smrekové konáriky, ktoré sa vždy rýchlo rozhoria. Čo sa týka samotného dreva na oheň, momentálne nie je vhodné drevo zo zeme. Vhodnejšie je nájsť suché odumreté vysiace konáre, ktoré nie sú až tak navlhnuté.
Dlhé februárové večery:
Ak sa počas dlhých zimných večeroch nudíte môžete vyskúšať: Vypaľovanie do dreva je to veľmi pekná činnosť, pri ktorej človeku rýchlo ujde čas. Pri potulkách zimnou prírodou môžete pozerať aj rôzne Samorasty.
Vyrazte na zimnú turistiku:
Aj vo februári vie príroda vyčariť nádherné mrazivé divadlo. Nájdite si nejaký ten voľný víkend a vyrazte vyššie do hôr. Zimná príroda vie byť čarovná. Pár našich zimných turistík: Turistika na Strážov , Turistika Čiernachov.