Prístrešky v lese:

V tomto článku si preberieme stavbu prístreškov.

Aby sme naše telo dokázali udržať v teple a nemali sme problém s podchladením je potrebné zhotoviť si prístrešok. Dobre zhotovený prístrešok nás dobre ochráni pred vetrom a dažďom a zároveň nám dodá pocit bepečia. Pokiaľ po ruke nemáme stan či iný "bejvak" poradíme si tým, že si prístrešok zhotovíme z prírodných materiálov. Čim pohodlnejší prístrešok si postavíte, tým lepšie si odpočiniete.

 

Skôr než si vyberiete miesto a začnete stavať prístrešok skontrolujte týchto pár základných vecí. Skontrolujte priestor nad hlavou či sa nad miestom, kde chcete postaviť prístrešok a v jeho tesnom okolí nenachádzajú staré stromy a suché haluze, ktoré by mohli na Vás spadnúť. Nestavajte v blízkosti osamelých stromov, ktoré by mohli priťahovať blesky. Ak sa chcete vyspať nestavajte prístrešok na zvieracích chodníčkoch a v ich blízkom okolí, pretože sa v noci budete budiť na šuchot zvierat. Nemali by sme stavať prístrešie na vrchole hôr a kopcov, kde sa môžeme vystaviť silnému vetru. Radšej zostúpte dolu a hľadajte úkryt na záveternej strane. Naopak údolia a hlboké kotliny môžu byť dosť vlhké a je tu aj väčšia pravdepodobnosť prízemných mrazov.

 

Prístrešky z plachty, celty a ponča:

Ak zo sebou máme vodeodolnú plachtu, celtu či pončo môžeme si vyrobiť jednoduchý prístrešok na prenocovanie. Takéto tipy prístreškov sa väčšinou používajú, keď sa často premiestňujeme a neostávame dlhšie nocovať na jednom mieste. Ich výhoda je, že sa rýchlo postavia a ochránia nás proti dažďu a čiastočne aj proti vetru. Na ich zhotovenie nám postačí plachta, celta, pončo, kúsok špagátu či lana a nôž, s ktorým si pripravíme drevené kolíky.

 

Prístrešky z lesných materiálov:

Ak sa ocitneme v núdzi a nemáme so sebou žiadny stan či plachtu môžeme si zhotoviť prístrešok z prírodných materiálov.

Poprípade môžeme nájsť vhodný skalný previs či jaskyňu, kde sa dá núdzovo prenocovať.

Budovanie prístrešku z prírodných materiálov, nám zaberie pár hodín času. Z vetví a konárov si spravíme základnú konštrukciu a potom využijeme všetko čo nám príroda poskytne. Vhodný materiál: suchá kôra, lístie, ihličnaté vetvičky, mach, kamene, konáre, rôzne trávy, jemnejšie korene môžeme zapliesť a použiť ako lano na spevnenie konštrukcie. V prírode je materiálu na stavbu prístrešku naozaj dosť, treba improvizovať.

Viac o prístreškoch vo videu: