Jelenie, danielie a srnčie zhody:
Ahoj kamaráti, blíži sa nám obdobie kedy jelene začínajú zhadzovať svoje majestátne parožie a tak mi napadlo napísať k tomu pár riadkov, snáď to niektorých z Vás zaujme. Na začiatok si povieme kedy zhadzujú parožie jelene a neskôr sa budeme venovať aj srncom.
Jelenie zhody:
Najstatnejší jeleni s najväčším parožím zhadzujú svoje parožie ako prvý. Býva tak koncom zimy v mesiaci február. Postupne sa pridávajú aj mladšie jedince, ktoré zhadzujú svoje ozdoby v marci a apríli. Veľkosť a kvalita parožia záleží od genetiky daného jedinca ale aj od kvality prostredia a potravy. Po zhodení parožia jeleňom začína rásť nové parožie. Vývoj nového parožia trvá približne 20 týždňov.
No a čo sa deje so zhodením parožím? Začne sa po ňom veľký zhon. Keďže jelenie zhody lákajú množstvo poľovníkov, zhodárov či amatérskych zberačov parožia. Niektorí vášniví zhodári to s touto vášňou doslova preháňajú, pretože jelene doslova prenasledujú a tie tak nemajú svoj pokoj a kľud na zhodenie parožia. Zver sa zbytočne plaší a tým sa vysiluje. Jelene potrebujú svoj pokoj a kľud. Preto ich nikdy neprenasledujte a nenaháňajte.
Kde možno parožie nájsť?
Všade tam, kde sa vyskytujú jelene. Nikdy sa to nedá presne určiť, kde a kedy jeleňovi zhod odpadne. Môže to byť zrovna práve tam, kde stojí napr. pri bahnisku, na lesnom chodníku, pri potoku, napájadle, krmelci, na lúke, ležovisku či niekde v húštine, kde ho väčšinou dlhšiu dobu nikto nenájde. Najväčšiu šancu máte zhod nájsť tam, kde sa jelene v dobe zhadzovania najviac zdržujú.
Niektorí ľudia to možno ani nevedia ale nájdenie jelenieho zhodu by ste mali nahlásiť príslušnému polovníckemu združeniu či aspoň poľovníkovi. Nemali by ste ho v žiadnom prípade brať so sebou. Pokochajte sa ním ale nechajte ho ležať tam kde ste ho našli. Zhody patria poľovníckemu združeniu a na ich zber treba príslušné povolenie. Keď Vás s nájdeným zhodom prichytí poľovná stráž môžete dostať pokutu. Takže je na každom z Vás ako sa zachová a či bude riskovať finančnú pokutu poprípade opletačky s políciou (Pokiaľ áno a zhod si so sebou zoberiete dúfam, že sa aspoň viete v lese pohybovať potichu a nepozorovane a že máte rýchle nohy :D).
S niektorými slušnými poľovníkmi sa dá dohodnúť a ak mu o zhode poviete a nebude to zrovna trofejný zhod možno Vám ho aj ponechá. Vždy záleží na ľuďoch :-)
Ak sa Vám zhody páčia dajú sa aj zakúpiť. Či už priamo od poľovníkov, zberateľov, na poľovníckych výstavách poprípade na internetových poľovníckych portáloch.
Na čo sa takéto zhody používajú? Možností je naozaj neúrekom. Je to krásny prírodný suvenír. Niekto zhody zbiera a robí si z nich zbierku. Niekto si ich vešia na stenu. Robia sa z ních rúčky na nože, krásny nábytok, lustre či iné zaujímavé veci.
Srnčie zhody:
Narozdieľ od jeleňov srnce svoje malé parožky zhadzujú na jeseň v mesiacoch október až december. Srnčie zhody sa pomerne ťažko hľadajú pretože sú podstatne menšie a horšie ich vidieť. Je to viac-menej náhoda natrafiť na srnčí zhod. Podobne ako u jeleních zhodov ani srnčie zhody si nemôžete zobrať. Patria miestnemu poľovníckemu združeniu. Zo srnčích zhodov sa robia pekné rúčky na dýky.
Danielie zhody:
Daniele zhadzujú svoje parožie v apríli. Hneď po zhodení im začína narastať nové parožie. Parožie majú krásne tzv. lopatky :-) Takže pri jarných potulkách prírodou, môžete natrafiť aj na takéto krásne danielie zhody. No pozor podobne ako u jeleních a srnčích zhodov ani danielie si nemôžete zobrať. Všetky tieto zhody patria poľovnému združeniu. No pokiaľ sa nejedná o trofejný zhod a oznámite daný nález poľovníkovi veľakrát sa stane že Vám ho môže ponechať :-) Lesu zdar priatelia!
POZOR: Najnovšie videá zveri nájdete na našom youtube prosím dajte nám ODBER!