Lesný čaj:
Suroviny na prípravu lesného čaju sa dajú nájsť počas celého roka, dokonca aj v zime. Lesné čaje sú vynikajúce a keď si ich uvaríte niekde v prírode zaručujem Vám, že Vám budú chutiť lepšie ako doma:) Poďme si popísať aké druhy čaju si môžeme pripraviť z nazbieraných lesných surovín. Na prípravu čaju nám postačí ešus, cca pol litra vody, lesné suroviny a na dochutenie si zo sebou do lesa môžete zobrať plátok citrónu a cukor alebo med. Lesný čaj nehajte luhovať aspoň 10-15min.
Jarné čaje: Na jar si môžeme uvariť skvelý čaj z Podbeľu, Prvosienky jarnej a Pľúcniku lekárskeho tento čaj je chutný a zároveň liečivý. Taktiež účinný pri bolestiach hrdla a kašli. Ďalší čaj si môžeme pripraviť z ihličia mladých jarných smrekových výhonkov. Tento čajík chutí naozaj vynikajúco a obsahuje vitamín C.
Letné a jesenné čaje: V lete a na jeseň máme na výber veľké množstvo surovín v podstate si môžeme uvariť čaj z každej liečivej bylinky, ktorú poznáme. Mne osobne najviac chutia : Lipa malolistá, Materina dúška, Lesná mäta, Jahodové+Malinové listy. Na jeseň je výborný čaj zo šípok, ktoré obsahujú veľa vitamínu C.
Zimný čaj: V zime sa suroviny na prípravu lesného čaju zbierajú ťažšie, no dajú sa nájsť. Medzi základné zimné suroviny patrí borovicové ihličie (mladšie končeky), na šípkových kríkoch sa stále nachádzajú šípky, ktoré obsahujú veľa vitamínu C. Aj pod snehom sa dajú nájsť malinové listy. Takýto zimný čajík Vás v horách príjemne zahreje. Tu som robil zimný čaj pri -16 stupňoch C.