Brezová kôra:
Brezová kôra, kto by ju nepoznal. Je to doslova poklad každého zálesáka. Samotná breza je pre nás zálesákov dar. Je to nádherný strom, ktorý nám poskytuje veľa. Na jar je to vynikajúca brezová miazga plná enzýmov a vitamínov, ktorá je vhodná na pitie, či na vlasy, ktoré po nej spevnejú a rastú hustejšie. Jarné mladé brezové lístky sú vynikajúci liek. Pomáhajú pri ochoreniach močových ciest, reume a podporujú metabolizmus. Môžeme z nich pripraviť čaj, či liečivý kúpeľ. Brezové výhonky tzv. pupene zaisťujú lepšie vylučovanie žlče a majú mierny močopudný účinok.
No a konečne sa dostávame k našej kôre. Ako určite všetci dobre viete brezová kôra nám poskytuje skvelý podpaľ. Vždy keď idem okolo brezy tak si z nej trocha naškriabem a dám do vačku do zásoby. Najlepšie je brať ju z padnutých briez a vetiev, aby sme stromu neublížili. Dá sa brať aj zo živých stromov ale samozrejme s rozumom! Berieme jemne iba vrchnú vrstvu, aby sme stromu neublížili. Na obrázku je brezová kôra zo zrezanej brezy.
Brezová kôra v sebe obsahuje olej z brezy. Vďaka tomuto oleju nám horí aj navlhnutá. Mám to vyskúšané dokonca ide navlhnutá zapáliť aj kresadlom. No nie je to také jednoduché ako pri suchej kôre. Keď to budete robiť v daždi naškriabte si jej čo najväčšie množstvo a kresadlo priložte úplne do toho naškriabaného. Na kresadlo poriadne zatlačte iskra musí byť čo najsilnejšia, aby dokázala zapáliť vlhkú kôru. Ak to urobíte takto určite sa Vám to podarí :)
Super na brezovej kôre je to, že horí dosť dlho. Dáva nám dostatok času priložiť jemné ráždie (vetvičky), ktoré sa potom od brezovej kôry bleskovo rozhoria.
Okrem skvelého podpaľu sa z brezovej kôry dajú vyrábať rôzne užitočné veci ako púzdro na nôž, rôzne krabičky, košíky či misky...
Návod ako si vyrobiť originálnu nádobku z brezovej kôry: